Český fotbal sjednocuje výchovu mládeže

Dva roky po spuštění projektu Regionálních fotbalových akademií (RFA) se Fotbalová asociace (FAČR) zaměřuje na propojení výchovných procesů napříč Českou republikou. Aktuálně se k iniciativě přidávají dva silní partneři – největší české kluby Slavia a Sparta.

Oba pražské kluby se měly možnost seznámit s kompletní strukturou a filozofií aktuálního procesu výchovy talentovaných hráčů v RFA, tedy především žákovského věku. Zúčastnily se také historicky největšího semináře koncepce žákovského fotbalu v ČR. Jejich spojení s projektem RFA znamená především sjednocení podmínek a prostředí pro hráče a jejich výchovu.

„I jako trenér dospělých jsem byl vždy v přímém kontaktu s mládežnickým fotbalem. Uvědomoval jsem si, co všechno musíme udělat pro to, abychom byli konkurenceschopní. Toto je správná cesta,“ podporuje myšlenku propojení ředitel úseku mládeže AC Sparta Praha Jaroslav Hřebík. SK Slavia Praha vítá pozitivně možnost zapojit se do projektu klubových Akademií a tím také právo získat spravedlivou podporu ze strany FAČR pro naši fungující slavistickou Akademii stejně jako pro akademie již fungující v tomto projektu. Věříme, že náš klub přinese do tohoto významného projektu svou kvalitní metodiku, osobnosti a vize. Spolupráci mezi naším klubem SK Slavia Praha a FAČR v projektu klubových Akademií vnímáme jako příležitost společně pomoci rozvoji mládežnického fotbalu a systémové výchově dostatečně kvalitních hráčů, kteří se budou schopni svými dovednostmi prosadit na poli mezinárodního fotbalu a budou úspěšně reprezentovat českou fotbalovou školu, uvedl slávistický šéftrenér akademie Jiří Plíšek.

Pro fotbalovou asociaci jde o další důležitý krok při stmelování hnutí především v práci s mládeží. „S ohledem na to, čím si fotbal prošel v posledních letech je na čase zase začít spolupracovat. Je skvělé, když vidíme, že jsme nyní schopní v rámci celé republiky dělat společnými silami na tom, abychom měli důstojnou reprezentaci naší země,“  kvituje zapojení pražských „S“ Sportovně-technický ředitel FAČR Michal Prokeš.

FAČR intenzivně pracuje i na návaznosti pro RFA jak z mladších, tak do starších kategorií. Primárně má zájem na všeobecné pohybové připravenosti dětí pro život, zdravotní i sociální prevenci a v práci s talentovanými na vytvoření odpovídajících podmínek k výchově hráčů pro národní reprezentaci.

Projekt regionálních fotbalových akademií začal fungovat v roce 2015. Jeho základem je spolupráce 4 subjektů – kraje, města, klubu a fotbalové asociace. Pilotní akademie vznikla v plzeňském kraji a následně na ni navázalo dalších 7 krajů po celé České republice.  Cílem projektu je soustředění a vytvoření konkurence nejtalentovanějších hráčů, perfektních podmínek pro jejich rozvoj, ale má sloužit také jako nástroj pro zlepšení práce s mládeží napříč republikou a jejími fotbalovými kluby. Během dvou let se Regionální fotbalové akademie staly příkladem pro změnu přístupu ve výchově mládeže v kolektivních sportech. Do koncepce se zapojily některé osobnosti z basketbalu, hokeje a dalších sportů.  Akademie mají výraznou odezvu i na mezinárodní úrovni, díky které získaly podporu z UEFA – nejen finanční, ale i na poli sportovní konfrontace. Po nastavení fungování spolupráce se zapojenými subjekty, kultury prostředí, formy výběru hráčů a především optimalizace fyziologického stavu vybraných hráčů došlo k etapě specifické tréninkové koncepce. V tomto duchu postupuje i současná metodika asociace.

Momentálně fungují Regionální fotbalové akademie v 8 krajích ČR:
RFA Moravskoslezského kraje
RFA Olomouckého kraje
RFA Jihomoravského kraje
RFA kraje Vysočina
RFA Jihočeského kraje
RFA Plzeňského kraje
RFA Ústeckého kraje
RFA Pardubického kraje

Koncentrace největších fotbalových talentů na jednom místě a jejich výchova v jedné z klíčových fází kariéry za dohledu špičkových odborníků a odpovídajících podmínkách – takový je smysl Fotbalových akademií FAČR.
Více informací o projektu akademií a aktivitách ve výchově mládežnického fotbalu najdete na webu a sociálních sítích  www.fotbal.cz      https://akademie.fotbal.cz/           https://www.facebook.com/facr.mujfotbal/

_TAU4379 _TAU4263 _TAU4252

_TAU4243 _TAU4209  _TAU4201