Akademie absolvovaly tradiční letní seminář

Akademie absolvovaly tradiční letní seminář

Aleš Roll
04.08.2021
FAČR

Sdílení poznatků je v trenérské praxi jedna z nejdůležitějších věcí. Proto se již tradičně uprostřed léta sešly realizační týmy všech deseti Regionálních fotbalových akademií FAČR (RFA) na společném třídenním semináři.

Regionální fotbalové akademie určují trend výchovy fotbalové mládeže. Projekt byl založen v roce 2015 a jeho cílem je centralizace fotbalových talentů a v kategorii čtrnáctiletých a patnáctiletých hráčů. Těm RFA poskytuje nadstandartní výchovně-vzdělávací podmínky, a optimálně je tak rozvíjí po všech stránkách.

Uprostřed léta se realizační týmy všech akademií setkávají na společném třídenním semináři, kde sdílejí své poznatky a načerpávají nové vědomosti. „Samozřejmě tady byli i zástupci Sparty a Slavie a také oddělení ženského fotbalu, aby se vše propojovalo. Během tří dní jsme rozebírali nové tréninkové metody, analyzovali data z testování. Společně nastavujeme cestu dál,“ řekl Karel Poborský, ředitel Oddělní elitní mládeže a vedoucí Úseku akademií FAČR.

Do regionálních fotbalových akademií jsou začleňovány také dívky, což zástupci ženského fotbalu vítají. „Že jsme byli zapojeni do projektu RFA pro nás znamená strašně moc. Na semináři zazněla spousta zajímavých nápadů a námětů a jsme rádi, že jsme tady byli,“ uvedl Karel Rada, trenér ženské reprezentace.

Na semináři vystoupili také mládežničtí reprezentační trenéři, kteří představili herní zásady u reprezentací U15 – U20. Probírali se také výsledky motorického testování, pozornost se soustředila i na nový systém vest s GPS čipem, s nimiž budou trenéři v akademiích nyní pracovat a který jim pomůže objektivizovat trénink. Nechyběly ani praktické ukázky tréninkových jednotek na stadionu Přátelství.

Kromě trenérů z regionálních akademií se semináře zúčastnili také zástupci Sparty a Slavie. „Je hodně důležité, že tady může Sparta a Slavia být. Jak my, tak regionální fotbalové akademie děláme žákovskou kategorii, která je ve vývoji hodně důležitá. Pro rozvoj českého fotbalu potřebujeme, abychom pracovali na stejných principech a zásadách a učili to hráče,“ řekl Tomáš Heidenreich, šéftrenér mládeže Slavie.


Přátelské utkání proti Vítkovicím

Přátelské utkání proti Vítkovicím

13.01.2022
Brno

V úterý 11.1.2022 sehrála naše akademie první utkání v novém roce.

RFA JMK - Vítkovice 3:2 (2:0) Branky: Klíma 2, Ivičič

V tréninkovém centru jsme se utkali se silným týmem MFK Vítkovice, který dokázal porazit Sigmu Olomouc, Slovácko, Pardubice nebo Zlín.

Do utkání jsme vstoupili rozpačitě a soupeř si jako první vypracoval dvě vyložené šance, které však skvělý brankář Kostelný zlikvidoval. Od 15min. jsme už přebrali otěže hry a šance se množily na kopačkách našich hráčů. Do vedení jsme šli po výborně sehrané standartní situaci, kdy zahrávající Mička posadil míč přesně na hlavu stopera Ivičiče. 19.min.

Ve 24.min. zvýšil Klíma na 2:0, když zužitkoval přesný pas Křivánka a tváří v tvář chladnokrevně šanci proměnil. Další příležitosti zůstaly nevyužity a do poločasové přestávky šly týmy za stavu 2:0.

Do druhého poločasu jsme vstoupili aktivně a ve 43.min. zvyšoval opět Klíma už na 3:0. Po dlouhém pasu od Bočka si míč stehnem přebral směrem k brance a prostřelil hostujícího brankáře podruhé. Soupeř na tento nepříznivý stav zareagoval zvýšeným důrazem a aktivitou. Během několika minut si vypracoval dobré příležitosti, ty však zlikvidoval opět náš brankář, v poločase střídající, Jelínek. Krátký byl až na pokutový kop, který byl nařízen za faul na pronikajícího hráče Vítkovic, v 50.min. snížil soupeř na 3:1.

Hra se nadále přelévala na obě strany a tempo utkání nepolevovalo. V 69.min. se podařilo Vítkovicím snížit na 3:2, po závaru před brankou doslova míč dotlačili za brankovou čáru.

Závěr utkání jsme zvládli na výbornou a soupeře už do dalších šancí nepustili. Náš tým si tak po výhře 3:2 nad Tempem Praha, připsal další cenný skalp proti výborně hrajícímu soupeři s Vítkovic.

IMG-20220111-WA0003.jpg

IMG-20220111-WA0004.jpg

IMG-20220111-WA0006.jpg

IMG-20220111-WA0008.jpg„Akademie nastavují trend výchovy fotbalové mládeže u nás.“

Karel Poborský, vedoucí RFA FAČR

Více o akademiích

Partneři

Puma FTVS UK Středisko praktické psychologie s.r.o. XPS