Organizační struktura

Fotbalová asociace České republiky zabezpečuje v každé akademii desetičlenný realizační tým. Šéftrenér, trenér brankářů, fyzioterapeut a manažer jsou zaměstnanci FAČR a pečují o hráče po celý den. Dále kolektiv doplňují hlavní trenér, trenér a asistent trenéra.

Trenéři s pedagogickým vzděláním jsou garanty výuky hodin tělesné výchovy na základních školách. Ostatní členové realizačního týmu poskytují aktivní podporu garantovi či učiteli tělesné výchovy v rámci pravidel Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

struktura-rfa.png

Psycholog

Součástí pracovního kolektivu v RFA je pozice psychologa, který aktivně podporuje srozumitelnou komunikaci mezi jednotlivými členy realizačního týmu, učiteli, hráči a rodiči, a zvyšuje efektivitu ve vzájemném porozumění.

Děti ve věku 14 a 15 let prožijí v RFA velmi důležité a náročné životní období – pubescenci (tzv. pubertu). Je to období kdy se snaží udělat si na životní situace vlastní názor, hledají sami sebe, pochybují o stávajícím, hledají odpovědi na otázky, které často neříkají nahlas, a protože jsou v procesu hledání, jsou velmi nejistí.

Cílem našeho úsilí je pomocí individualizace výchovy hráče vést hráče k pozitivnímu přístupu k životu, navyšování samostatnosti, odpovědnosti za svá rozhodnutí, zvyšování mentální odolnosti, ochoty překonávat překážky. Sledujeme také u každého hráče míru úsilí a pracovitosti, které jsou syceny vášní hrát fotbal. Zásadním úkolem je tak sledování motivace.

bouckova.png

Znalost motivů, tedy vědět, proč mají kluci rádi fotbal, proč chtějí hrát, z čeho mají radost, co jim přináší uspokojení, dává odpovědi, proč a jak budou trénovat. V diagnostice využíváme motivační screening u každého hráče, a to dvakrát v roce.

Znalost osobnosti hráče považujeme za jeden z nejdůležitějších „trenérských nástrojů". Definujeme jeho charakteristické osobnostní vlastnosti a temperamentové ladění.

Fyzioterapeuti a strava

Důležitou úlohou v rámci fungování hráčů v RFA FAČR je pozice fyzioterapeuta, který je nedílnou součástí realizačních týmů akademií. Fyzioterapeut se snaží pomocí diagnostických postupů odhalit možné slabiny na pohybovém systému hráče vzniklé vývojem a růstem a také absolvovaným pohybovým zatížením.

Dalším úkolem fyzioterapeuta je ihned zahájit adekvátní terapeutické postupy v součinnosti s trenéry, a to s cílem odstranit tento deficit. Současně fyzioterapeut odpovídá za hráče ve fázi rekonvalescence po zranění.

fyzio.jpg

Významnou oblastí v rámci projektu RFA FAČR je také úprava a kontrola stravovacího režimu hráčů. Důvodem je vysoká intenzifikace tréninkového procesu prostřednictvím zvýšeného počtu hodin tělesné výchovy na základní škole a tréninkových jednotek.

Současně se hráči nacházejí ve fázi růstového spurtu, kdy je nutné dodávat organismu zvýšené množství energie a živin obsažených ve vhodné stravě a zajistit odpovídající pitný režim s cílem podporovat aktivní a pasivní složky pohybového aparátu a jejich rychlou regeneraci po pohybovém zatížení.

Dílčím efektem je samotná edukace o významu stravovacího režimu, vštěpování jeho důležitosti a náprava špatných stravovacích návyků.

Hráči by se po odchodu z RFA měli umět správně rozhodovat při výběru z širokého spektra potravin a měli by umět správně načasovat konzumaci vybraného jídla v průběhu dne s ohledem na očekávané pohybové zatížení.

Přátelské utkání proti Vítkovicím

Přátelské utkání proti Vítkovicím

13.01.2022
Brno

V úterý 11.1.2022 sehrála naše akademie první utkání v novém roce.

RFA JMK - Vítkovice 3:2 (2:0) Branky: Klíma 2, Ivičič

V tréninkovém centru jsme se utkali se silným týmem MFK Vítkovice, který dokázal porazit Sigmu Olomouc, Slovácko, Pardubice nebo Zlín.

Do utkání jsme vstoupili rozpačitě a soupeř si jako první vypracoval dvě vyložené šance, které však skvělý brankář Kostelný zlikvidoval. Od 15min. jsme už přebrali otěže hry a šance se množily na kopačkách našich hráčů. Do vedení jsme šli po výborně sehrané standartní situaci, kdy zahrávající Mička posadil míč přesně na hlavu stopera Ivičiče. 19.min.

Ve 24.min. zvýšil Klíma na 2:0, když zužitkoval přesný pas Křivánka a tváří v tvář chladnokrevně šanci proměnil. Další příležitosti zůstaly nevyužity a do poločasové přestávky šly týmy za stavu 2:0.

Do druhého poločasu jsme vstoupili aktivně a ve 43.min. zvyšoval opět Klíma už na 3:0. Po dlouhém pasu od Bočka si míč stehnem přebral směrem k brance a prostřelil hostujícího brankáře podruhé. Soupeř na tento nepříznivý stav zareagoval zvýšeným důrazem a aktivitou. Během několika minut si vypracoval dobré příležitosti, ty však zlikvidoval opět náš brankář, v poločase střídající, Jelínek. Krátký byl až na pokutový kop, který byl nařízen za faul na pronikajícího hráče Vítkovic, v 50.min. snížil soupeř na 3:1.

Hra se nadále přelévala na obě strany a tempo utkání nepolevovalo. V 69.min. se podařilo Vítkovicím snížit na 3:2, po závaru před brankou doslova míč dotlačili za brankovou čáru.

Závěr utkání jsme zvládli na výbornou a soupeře už do dalších šancí nepustili. Náš tým si tak po výhře 3:2 nad Tempem Praha, připsal další cenný skalp proti výborně hrajícímu soupeři s Vítkovic.

IMG-20220111-WA0003.jpg

IMG-20220111-WA0004.jpg

IMG-20220111-WA0006.jpg

IMG-20220111-WA0008.jpg„Akademie nastavují trend výchovy fotbalové mládeže u nás.“

Karel Poborský, vedoucí RFA FAČR

Více o akademiích

Partneři

Puma FTVS UK Středisko praktické psychologie s.r.o. XPS