Stravování

Významnou oblastí v rámci projektu Regionálních fotbalových akademií FAČR (RFA) je úprava a kontrola stravovacího režimu hráčů a vštěpování správných stravovacích návyků. Proto přinášíme doporučení a tipy pro současné a budoucí hráče RFA.

Hráči Regionálních fotbalových akademií FAČR trénují několikrát denně, a tak by jejich strava měla být dostatečně energeticky hodnotná a pestrá.

Měla by obsahovat nejen dostatek sacharidů, tuků a zejména bílkovin, ale i významný podíl vitamínů a minerálů, tedy látek nezbytných pro sportující rostoucí organismus.

Důležitá je také pravidelnost stravy, hráči ve věku 14 a 15 let nesní velké porce, a to i s ohledem na krátké časové rozmezí mezi jídly a tréninky. Celkový počet porcí za den se tedy u mladých akademiků pohybuje od šesti do osmi jídel denně. Nezbytný je i pravidelný pitný režim.

Nezanedbatelným efektem je i samotná edukace o významu stravovacího režimu, vštěpování jeho důležitosti a náprava špatných stravovacích návyků.

„Jde zejména o to, aby hráči pochopili celý model a prospěšnost správného stravování pro sportovní výkon," říká Klára Coufalová, nutriční specialistka RFA, který dokument Doporučené stravování současných a budoucích hráčů RFA FAČR připravila.

Přátelské utkání proti Vítkovicím

Přátelské utkání proti Vítkovicím

13.01.2022
Brno

V úterý 11.1.2022 sehrála naše akademie první utkání v novém roce.

RFA JMK - Vítkovice 3:2 (2:0) Branky: Klíma 2, Ivičič

V tréninkovém centru jsme se utkali se silným týmem MFK Vítkovice, který dokázal porazit Sigmu Olomouc, Slovácko, Pardubice nebo Zlín.

Do utkání jsme vstoupili rozpačitě a soupeř si jako první vypracoval dvě vyložené šance, které však skvělý brankář Kostelný zlikvidoval. Od 15min. jsme už přebrali otěže hry a šance se množily na kopačkách našich hráčů. Do vedení jsme šli po výborně sehrané standartní situaci, kdy zahrávající Mička posadil míč přesně na hlavu stopera Ivičiče. 19.min.

Ve 24.min. zvýšil Klíma na 2:0, když zužitkoval přesný pas Křivánka a tváří v tvář chladnokrevně šanci proměnil. Další příležitosti zůstaly nevyužity a do poločasové přestávky šly týmy za stavu 2:0.

Do druhého poločasu jsme vstoupili aktivně a ve 43.min. zvyšoval opět Klíma už na 3:0. Po dlouhém pasu od Bočka si míč stehnem přebral směrem k brance a prostřelil hostujícího brankáře podruhé. Soupeř na tento nepříznivý stav zareagoval zvýšeným důrazem a aktivitou. Během několika minut si vypracoval dobré příležitosti, ty však zlikvidoval opět náš brankář, v poločase střídající, Jelínek. Krátký byl až na pokutový kop, který byl nařízen za faul na pronikajícího hráče Vítkovic, v 50.min. snížil soupeř na 3:1.

Hra se nadále přelévala na obě strany a tempo utkání nepolevovalo. V 69.min. se podařilo Vítkovicím snížit na 3:2, po závaru před brankou doslova míč dotlačili za brankovou čáru.

Závěr utkání jsme zvládli na výbornou a soupeře už do dalších šancí nepustili. Náš tým si tak po výhře 3:2 nad Tempem Praha, připsal další cenný skalp proti výborně hrajícímu soupeři s Vítkovic.

IMG-20220111-WA0003.jpg

IMG-20220111-WA0004.jpg

IMG-20220111-WA0006.jpg

IMG-20220111-WA0008.jpg„Akademie nastavují trend výchovy fotbalové mládeže u nás.“

Karel Poborský, vedoucí RFA FAČR

Více o akademiích

Partneři

Puma FTVS UK Středisko praktické psychologie s.r.o. XPS