Výběr hráčů

S projektem jsou provázány vybrané základní školy, kde hráči absolvují povinnou školní výuku. „Na školu klademe velký důraz, protože jsme si vědomi, že dětí, které se fotbalem mohou živit, je jen pár. A reprezentantů je ještě míň. Takže procento hráčů, kteří se fotbalem nebudou živit, je obrovské. Proto ten důraz," míní Karel Poborský, vedoucí Úseku RFA FAČR.

Výběr hráčů do kategorie U14 probíhá kontinuálně v průběhu předchozích dvou let před finálním rozhodnutím o vstupu do Regionální fotbalové akademie. Pod vedením šéftrenéra navštíví trenéři RFA během roku velké množství menších fotbalových klubů v regionu, popř. mohou pořádat výběrové fotbalové festivaly, kde dochází k vysoké koncentraci mladých hráčů ve věku 12 a 13 let na jednom místě.

V tomto období mohou sledovat až 250 hráčů. Nejčastější formou výběru je opakované pozorování herního výkonu v samotné hře, kdy základním kritériem je úroveň hráčské inteligence v herních situacích (rychlost a správnost taktického rozhodování spojené s pohybovým provedením).

Podpůrnou formou hodnocení hráče může být zařazení samostatných herních dovedností v tréninku a cvičení zaměřené na rychlost lokomoce a obratnost. Alternativou skautingu jednotlivých hráčů je možnost zúčastnit se otevřených regionálních tréninků, jejichž datum konání vypisují jednotlivé RFA na svých webových stránkách.

Finální výběr probíhá v kategorii U13 ve druhém pololetí fotbalové sezony, kdy Fotbalová asociace České republiky organizuje regionální fotbalové tréninky, během nichž se ti pohybově nejnadanější vzájemně konfrontují.

Následně jsou rodiče vybraných hráčů pozváni do jednotlivých RFA na seminář se zástupci FAČR, kteří je seznámí se strukturou a organizačními požadavky RFA.

vyber.jpg

Přátelské utkání proti Vítkovicím

Přátelské utkání proti Vítkovicím

13.01.2022
Brno

V úterý 11.1.2022 sehrála naše akademie první utkání v novém roce.

RFA JMK - Vítkovice 3:2 (2:0) Branky: Klíma 2, Ivičič

V tréninkovém centru jsme se utkali se silným týmem MFK Vítkovice, který dokázal porazit Sigmu Olomouc, Slovácko, Pardubice nebo Zlín.

Do utkání jsme vstoupili rozpačitě a soupeř si jako první vypracoval dvě vyložené šance, které však skvělý brankář Kostelný zlikvidoval. Od 15min. jsme už přebrali otěže hry a šance se množily na kopačkách našich hráčů. Do vedení jsme šli po výborně sehrané standartní situaci, kdy zahrávající Mička posadil míč přesně na hlavu stopera Ivičiče. 19.min.

Ve 24.min. zvýšil Klíma na 2:0, když zužitkoval přesný pas Křivánka a tváří v tvář chladnokrevně šanci proměnil. Další příležitosti zůstaly nevyužity a do poločasové přestávky šly týmy za stavu 2:0.

Do druhého poločasu jsme vstoupili aktivně a ve 43.min. zvyšoval opět Klíma už na 3:0. Po dlouhém pasu od Bočka si míč stehnem přebral směrem k brance a prostřelil hostujícího brankáře podruhé. Soupeř na tento nepříznivý stav zareagoval zvýšeným důrazem a aktivitou. Během několika minut si vypracoval dobré příležitosti, ty však zlikvidoval opět náš brankář, v poločase střídající, Jelínek. Krátký byl až na pokutový kop, který byl nařízen za faul na pronikajícího hráče Vítkovic, v 50.min. snížil soupeř na 3:1.

Hra se nadále přelévala na obě strany a tempo utkání nepolevovalo. V 69.min. se podařilo Vítkovicím snížit na 3:2, po závaru před brankou doslova míč dotlačili za brankovou čáru.

Závěr utkání jsme zvládli na výbornou a soupeře už do dalších šancí nepustili. Náš tým si tak po výhře 3:2 nad Tempem Praha, připsal další cenný skalp proti výborně hrajícímu soupeři s Vítkovic.

IMG-20220111-WA0003.jpg

IMG-20220111-WA0004.jpg

IMG-20220111-WA0006.jpg

IMG-20220111-WA0008.jpg„Akademie nastavují trend výchovy fotbalové mládeže u nás.“

Karel Poborský, vedoucí RFA FAČR

Více o akademiích

Partneři

Puma FTVS UK Středisko praktické psychologie s.r.o. XPS