Brankář Ondřej Mastný sní o startu v Lize mistrů

Brankář Ondřej Mastný sní o startu v Lize mistrů

Aleš Roll
06.08.2021
Jihlava
FAČR

Brankář reprezentace do 20 let Ondřej Mastný je hráčem slavného Manchesteru United, kde chytá za tým U23. Snem devatenáctiletého gólmana, který prošel Regionální fotbalovou akademií Kraje Vysočina, je zahrát si jednou v Lize mistrů.

Do Manchesteru United přestoupil Ondřej Mastný v šestnácti letech. Ve slavném anglickém klubu nejprve působil v týmu U18, minulou sezonu však už strávil v týmu do 23 let, který je vlastně rezervou United. O místo jedničky se tam pral s dalším Čechem, o dva roky starším Matějem Kovářem.

„Za začátku sezony jsem dost chytal, pak jsem se zranil, vykloubil jsem si prsty, což mě poslalo z branky na několik zápasů a do Vánoc už jsem se do ní nedostal. Po Vánocích se vrátil Matěj Kovář z hostování a chytal on. Já jsem se posunul na dvojku. Dál jsem ale pracoval v tréninku a ke konci sezony jsem ještě pár zápasů odchytal,“ líčí Mastný.

Na Ostrovech působí i další mladí čeští brankáři. Třeba o rok starší Vítězslav Jaroš z Liverpoolu zvolil hostování v irské lize, kde pravidelně chytá. Ondřej Mastný by o podobné příležitosti určitě také přemýšlel.

„Hrozně rád bych to zkusil. Uvidím, jak se mi bude dařit v této sezoně, když budu hrát a bude se mi dařit, tak bych to hrozně rád zkusil. Ať už by to byla taky irská liga, nebo nějaká nižší v Anglii. Moc rád bych si chlapskou soutěž vyzkoušel,“ říká.

V reprezentaci působí již od nejmladší kategorie do 15 let a v týmech U15, U16 a U18 odchytal zatím 13 mezistátních utkání. Nyní patří do reprezentačního výběru U20 trenéra Jiřího Žiláka, s nímž se v červnu zúčastnil soustředění.


Při zápasech je Ondřej Mastný hodně slyšet, spoluhráče neustále upozorňuje na dění před sebou. Sám říká, že bez této vlastnosti by se v Manchesteru United neobešel. „Je mi to vlastní, ale také to ode mě trenéři vyžadují. Musím říct, že tady s reprezentací jsem se musel trochu hlídat, abych neřekl nějaké anglické slovíčko, jak už to mám zažité. Ale nakonec to bylo v pohodě,“ usmívá se devatenáctiletý brankář z Vysočiny.

Do Anglie a také do reprezentace mu pomohla i Regionální fotbalová akademie Kraje vysočina (RFA), kde strávil celé dva roky, tedy ročník U14 a U15. „Vzpomínám na ni jen v dobrém. Byli jsme první ročník, který prošel plným dvouletým programem v RFA. Od pobytu s kluky na intru, po ranní tréninky, obědy, večeře, všechno zajištěné. Perfektní tréninky, byl jsem tam prostě spokojený,“ popisuje.

Fotbalové sny Ondry Mastného nejsou nijak neobvyklé. Velkým lákadlem je ale zejména účast v prestižní Lize mistrů. „Hrozně rád bych chytal na Manchester United, kdy teď jsem. Ale pokud to nevyjde, hlavu si z toho dělat nebudu a bude snažit hrát na nejvyšší úrovni někde jinde. Moc rád bych zažil atmosféru Ligy mistrů a v nejlepším případě bych ji chtěl vyhrát,“ uzavírá česká brankářská naděje.

Přátelské utkání proti Vítkovicím

Přátelské utkání proti Vítkovicím

13.01.2022
Brno

V úterý 11.1.2022 sehrála naše akademie první utkání v novém roce.

RFA JMK - Vítkovice 3:2 (2:0) Branky: Klíma 2, Ivičič

V tréninkovém centru jsme se utkali se silným týmem MFK Vítkovice, který dokázal porazit Sigmu Olomouc, Slovácko, Pardubice nebo Zlín.

Do utkání jsme vstoupili rozpačitě a soupeř si jako první vypracoval dvě vyložené šance, které však skvělý brankář Kostelný zlikvidoval. Od 15min. jsme už přebrali otěže hry a šance se množily na kopačkách našich hráčů. Do vedení jsme šli po výborně sehrané standartní situaci, kdy zahrávající Mička posadil míč přesně na hlavu stopera Ivičiče. 19.min.

Ve 24.min. zvýšil Klíma na 2:0, když zužitkoval přesný pas Křivánka a tváří v tvář chladnokrevně šanci proměnil. Další příležitosti zůstaly nevyužity a do poločasové přestávky šly týmy za stavu 2:0.

Do druhého poločasu jsme vstoupili aktivně a ve 43.min. zvyšoval opět Klíma už na 3:0. Po dlouhém pasu od Bočka si míč stehnem přebral směrem k brance a prostřelil hostujícího brankáře podruhé. Soupeř na tento nepříznivý stav zareagoval zvýšeným důrazem a aktivitou. Během několika minut si vypracoval dobré příležitosti, ty však zlikvidoval opět náš brankář, v poločase střídající, Jelínek. Krátký byl až na pokutový kop, který byl nařízen za faul na pronikajícího hráče Vítkovic, v 50.min. snížil soupeř na 3:1.

Hra se nadále přelévala na obě strany a tempo utkání nepolevovalo. V 69.min. se podařilo Vítkovicím snížit na 3:2, po závaru před brankou doslova míč dotlačili za brankovou čáru.

Závěr utkání jsme zvládli na výbornou a soupeře už do dalších šancí nepustili. Náš tým si tak po výhře 3:2 nad Tempem Praha, připsal další cenný skalp proti výborně hrajícímu soupeři s Vítkovic.

IMG-20220111-WA0003.jpg

IMG-20220111-WA0004.jpg

IMG-20220111-WA0006.jpg

IMG-20220111-WA0008.jpg„Akademie nastavují trend výchovy fotbalové mládeže u nás.“

Karel Poborský, vedoucí RFA FAČR

Více o akademiích

Partneři

Puma FTVS UK Středisko praktické psychologie s.r.o. XPS