Adaptační kurz uvedl do akademií nové hráče i hráčky

Adaptační kurz uvedl do akademií nové hráče i hráčky

Aleš Roll
31.08.2021
FAČR

Na 200 chlapců a děvčat a kolem 60 členů realizačních týmů a vedení. Takový byl letošní adaptační kurz Regionálních fotbalových akademií FAČR (RFA) určený pro usnadnění vstupu nových hráčů a hráček do rodiny RFA.

Regionální fotbalové akademie FAČR (RFA) jsou určeny pro hráče a hráčky kategorie U14 a U15. Dvouletý cyklus je zaměřen na nejtalentovanější hráče z jednotlivých krajů. Těm RFA poskytuje nadstandartní výchovně-vzdělávací podmínky a optimálně je rozvíjí po stránce sportovní a osobnostní.

Noví hráči kategorie U14 z celkem 9 akademií se i letos sešli na adaptačním kurzu. Tentokrát to bylo v letní táboře Kalich na Vysočině. Oproti předchozí letům však tento adaptační kurz doznal podstatné změny.

„Letošní adaptační kurz jsme zvolili na jednom místě pro všechny. Pronajali jsme si letní tábor, který je jen pro nás a jsou tady všichni noví členi, kteří nastupují do akademií po celé republice,“ vysvětluje Karel Poborský, ředitel Oddělení elitní mládeže.


Na jednom místě se tak sešlo v součtu okolo 200 dětí a 60 členů realizačních týmů z 9 akademií a kompletní vedení RFA. V rozlehlém táboře Kalich však tento počet nic neznamenal a vládla tam skvělá atmosféra.

„Chceme, aby regionální fotbalová akademie byla v podvědomí dětí a aby do ní děti vstupovaly rády a s nadšením. Chceme, aby se poznaly jednotlivé regionální akademie mezi sebou ještě před tím, než začne školní rok a chceme, aby děti vnímaly, že toto je celorepublikový projekt. Z toho důvodu je tato společná forma adaptačního kurzu ideální,“ říká Marta Boučková, psycholožka RFA FAČR.

Hlavní naplní seznamovacího kurzu bylo akademické mistrovství v nefotbalových disciplínách. „Máme pět disciplín, přehazovanou, nohejbal, basketbal, ping pong a frisbee. První den jsme měli trochu horší počasí, ale kluci to zvládli perfektně. Druhý den jsme dostali skvělou odměnu v podobě sluníčka a celý kurz proběhl úžasně,“ líčí Jiří Hlaváč, trenér brankářů RFA Plzeňského a Karlovarského kraje.

V odpoledních hodinách měly jednotlivé akademie program samy pro sebe a nezapomnělo se ani na fotbal. K tréninkovým jednotkám využívaly RFA hřiště v nedaleké Kamenici nad Lipou.

„Je to tady super. Super kolektiv, trenéři i skvělé aktivity, které tady máme,“ uzavírá za všechny Petr Hanus, hráč U14 RFA Kraje Vysočina.

Přátelské utkání proti Vítkovicím

Přátelské utkání proti Vítkovicím

13.01.2022
Brno

V úterý 11.1.2022 sehrála naše akademie první utkání v novém roce.

RFA JMK - Vítkovice 3:2 (2:0) Branky: Klíma 2, Ivičič

V tréninkovém centru jsme se utkali se silným týmem MFK Vítkovice, který dokázal porazit Sigmu Olomouc, Slovácko, Pardubice nebo Zlín.

Do utkání jsme vstoupili rozpačitě a soupeř si jako první vypracoval dvě vyložené šance, které však skvělý brankář Kostelný zlikvidoval. Od 15min. jsme už přebrali otěže hry a šance se množily na kopačkách našich hráčů. Do vedení jsme šli po výborně sehrané standartní situaci, kdy zahrávající Mička posadil míč přesně na hlavu stopera Ivičiče. 19.min.

Ve 24.min. zvýšil Klíma na 2:0, když zužitkoval přesný pas Křivánka a tváří v tvář chladnokrevně šanci proměnil. Další příležitosti zůstaly nevyužity a do poločasové přestávky šly týmy za stavu 2:0.

Do druhého poločasu jsme vstoupili aktivně a ve 43.min. zvyšoval opět Klíma už na 3:0. Po dlouhém pasu od Bočka si míč stehnem přebral směrem k brance a prostřelil hostujícího brankáře podruhé. Soupeř na tento nepříznivý stav zareagoval zvýšeným důrazem a aktivitou. Během několika minut si vypracoval dobré příležitosti, ty však zlikvidoval opět náš brankář, v poločase střídající, Jelínek. Krátký byl až na pokutový kop, který byl nařízen za faul na pronikajícího hráče Vítkovic, v 50.min. snížil soupeř na 3:1.

Hra se nadále přelévala na obě strany a tempo utkání nepolevovalo. V 69.min. se podařilo Vítkovicím snížit na 3:2, po závaru před brankou doslova míč dotlačili za brankovou čáru.

Závěr utkání jsme zvládli na výbornou a soupeře už do dalších šancí nepustili. Náš tým si tak po výhře 3:2 nad Tempem Praha, připsal další cenný skalp proti výborně hrajícímu soupeři s Vítkovic.

IMG-20220111-WA0003.jpg

IMG-20220111-WA0004.jpg

IMG-20220111-WA0006.jpg

IMG-20220111-WA0008.jpg„Akademie nastavují trend výchovy fotbalové mládeže u nás.“

Karel Poborský, vedoucí RFA FAČR

Více o akademiích

Partneři

Puma FTVS UK Středisko praktické psychologie s.r.o. XPS